Poziom wiedzy młodych ludzi obrazuje m.in. takie oto moje doświadczenie ze studentami 5-tego roku pedagogiki na UAM. Z kontekstu zajęć wynikało zadanie pytania co oznaczał skrót PZPR? I odpowiedź studentki (która zachciała się zgłosić) brzmiała (z niepewnością w głosie) - Polski Związek Piłki Ręcznej ???
Po kilkunastu latach edukacji nie kojarzyli tego skrótu z rządzącą w PRL-u: Polską Zjednoczoną Partią Robotniczą.
Podaję to jako wprowadzenie do starego dowcipu - pytania: Czy jak Partia mówi że da - to znaczy, że da, czy znaczy, że mówi.
W sparafrazowanej wersji, odnoszącej się do szkoły, mógłby on brzmieć: Czy jak szkoła mówi, że nauczy, - to znaczy, że nauczy, czy znaczy, że mówi!
1. Szkoła szatkuje wiedzę na odrębne przedmioty i wymusza zmianę „zainteresowania” uczniów zgodnie z planem lekcji - układanym „pod nauczycieli".
2. Szkoła narzuca "bycie nauczanym" - zamiast stymulować uczenie się.
3. Motywację wewnętrzną, chęć i potrzebę poznawania - szkoła zastępuje narzuconym, zewnętrznym poczuciem obowiązku.
4. Szkoła próbuje mierzyć i oceniać niemierzalną wiedzę
5. Szkoła myli oceny z wiedzą (polecam rozdział mojej książki nt. wiedzy)
6. Szkoła jest nastawiona na wynik (efekt), zamiast na proces uczenia się (drogę dochodzenia do wiedzy)
7. Narzuca i ocenia „pracę indywidualną”, a uczenie się jest procesem społecznym
8. Przymus szkolny wywołuje niechęć do wiedzy jako wartości.
9. Zamiast radości poznawania świata szkoła wywołuje traumy, powoduje zmęczenie, przygnębienie i niechęć do uczenia się
10. Okres dorastania, zamiast być czasem naturalnego rozumnego przystosowywania się jednostki do życia w normalnym świecie (czyli) poza szkołą, staje się okresem wyalienowania ze świata poprzez sformalizowany obowiązek zwany "szkolnym"
Kolejny pretekst do namysłu nad niemiłościwie nam panującym systemem szkolnym. Mam jeszcze 5 innych dowodów - na następny wpis. Może ktoś z czytających coś jeszcze podsunie, to może dobijemy do 10 ?
Napisz proszę - co o tym sądzisz? Wolisz porozmawiać - zadzwoń (505 377 726)
tel.: 505 377 726 e-mail: kontakt@terazrozumiem.pl
NOTA PRAWNA: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 1 b) Ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych (z 4 lutego 1994 r, z późn. zmianami) zastrzegam, że wszystkie materiały zamieszczone na terazrozumiem.pl są objęte prawami autorskimi, a ich dalsze rozpowszechnianie bez mojej zgody jest zabronione