Na rysunku obok widzisz obraz dźwięku, a właściwie obraz sygnału elektrycznego, który głośnik zamienia na dźwięki muzyki przechwucony z ekranu oscyloskopu. To fragmencik utworu Stinga Fields of Gold.
Te same nuty brzmią inaczej
Przykładowe proporcje składowych harmonicznych
Znasz z pewnością brzmienie różnych instrumentów muzycznych.
Wiesz także, że tą samą melodię można zagrać np. na fortepianie, gitarze, skrzypcach i wielu innych instrumentach. Ta sama melodia to ciąg tych samych nut.
Gdy drga struna fortepianu (uderzona młoteczkiem), struna gitary (szarpnięta paznokciem) lub struna skrzypiec (pobudzona smyczkiem) tak, że gdy wydawany przez strunę dźwięk odpowiada np. nucie a1, to oznacza, że wytwarzana fala akustyczna ma, niezależnie od instrumentu, częstotliwość 440Hz.
Czy zastanawiałaś/eś się jednak nad tym, że dźwięk tych samych nut, czyli nut o tych samych wysokościach tonu, czyli tych samych częstotliwościach generowane za pomocą różnych instrumentów brzmią inaczej? Na tyle inaczej, że bardzo łatwo je rozróżnić i rozpoznać na jakim instrumencie została zagrana np. ta sama nuta a1 ?
Suma składowych harmonicznych dźwięku tej samej nuty na 3 instrumentach
Dźwięki tej samej muzyki (tego samego ciągu nut) granej na różnych instrumentach mają te same tony podstawowe (odpowiadające nutom), ale różne proporcje składowych harmonicznych. To one decydują o brzmieniu / barwie dźwięku danego instrumentu. To dzięki składowym harmonicznym możemy je rozróżnić.
Proporcje składowych harmonicznych są charakterystyczne dla każdego z instrumentów i dzięki temu można ich dźwięk generować na elektronicznych instrumentach muzycznych - syntezatorach. Ta nazwa bierze się stąd, że syntezator elektroniczny (najczęściej klawiszowy) generuje (a później sumuje) sinusoidalne sygnały elektryczne o częstotliwości tonu podstawowego każdej nuty oraz częstotliwościach kolejnych składowych harmonicznych w proporcjach charakterystycznych dla danego instrumentu. Dlatego możemy wybrać sobie określony instrument wciskając przycisk przy jego nazwie na elektronicznym instrumencie i naciskając klawisze grać raz na fortepianie, czyli słyszeć dźwięki o brzmieniu fortepianu, a później wybrać gitarę i słyszeć dźwięk gitary, a później np. skrzypce itd.
Mamy do dyspozycji brzmienia różnych instrumentów dzięki składaniu tonów poszczególnych nut z proporcjami charakterystycznymi dla danego instrumentu. Proste prawda???
Podsumowanie
Jak widzisz nawet do zrozumienia tego jak instrumenty generują dźwięk przydaje się matematyka.
Jeśli coś jest niejasne obejrzyj film "Co to jest dźwięk?" Zapraszam Cię także do przeczytania kolejnych tekstów. Zawsze możesz zadać mi pytanie - ja odpowiem.
Napisz proszę o swoich doświadczeniach z instrumentami muzycznymi. Grasz na jakimś instrumencie?
tel.: 505 377 726 e-mail: kontakt@terazrozumiem.pl
NOTA PRAWNA: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 1 b) Ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych (z 4 lutego 1994 r, z późn. zmianami) zastrzegam, że wszystkie materiały zamieszczone na terazrozumiem.pl są objęte prawami autorskimi, a ich dalsze rozpowszechnianie bez mojej zgody jest zabronione