28 czerwca 2024

Muzyka i dźwięk 

To jest element tekstowy. Kliknij ten element dwukrotnie, aby edytować tekst. Możesz też dowolnie zmieniać rozmiar i położenie tego elementu oraz wszelkie parametry wliczając w to tło, obramowanie i wiele innych. 

fot. 1  T.A. Edison z fonografem 

Fot Patefon   i   gramofon elektryczny

Czym jest muzyka i jak ją zapisać? 

 

Niemal wszystkie cechy dźwięków muzycznych (rytmiki, melodii, harmonii, dynamiki oraz artykulacji) można utrwalić przy wykorzystaniu zapisu nutowego. Początki zapisywania chorałów sięgają XI wieku, a współczesna notacja muzyczna ukształtowała się na przełomie XVII i XVIII wieku.

Dla zespołu wykonawców zapis dokonywany jest w formie partytury, czyli zestawienia (jedna pod drugą) wszystkich partii wokalnych i instrumentalnych utworu.

Utrwalanie wykonania utworu muzycznego, stało się możliwe dopiero od skonstruowania, przez Thomasa Edisona, fonografu zademonstrowanego po raz pierwszy 29 listopada 1877 (fot. 1).

Prawie równo 10 lat później - 8 listopada 1887, Emil Berliner uzyskał (w USA) patent na swój wynalazek gramofonu z okrągłą płaską woskową płytą zamiast wałka. Czarne płyty szelakowe pojawiły się w 1898 roku. 

Zarówno fonograf jak i później skonstruowany gramofon umożliwiały mechaniczne utrwalenie drgań fal akustycznych, czyli zarówno częstotliwości - brzmienia dźwięku, jak i amplitudy - głośności dźwięku w postaci wychyleń rowka, który rzeźbiła igła w trakcie nagrywania dźwięku. Podczas odtwarzania inna igła umieszczona w rowku obracającego się wałka (Edisona) lub płyty wprawiana była w drgania, które dalej przenoszone były na drgania membrany wytwarzającej falę akustyczną o częstotliwości i zmianach amplitudy odpowiadających zarejestrowanej muzyce. 

W patefonach membrana wykonana była z miki (minerału), a tubą stanowiła akustyczny wzmacniacz drgań membrany. Gramofon elektryczny z magnetoelektryczną wkładką ze stalowymi igłami, które trzeba było wymieniać po odtworzeniu 1 lub 2 płyt, skonstruowano w roku 1925. 

Dziś zarówno gramofony jak i czarne płyty, po blisko 100 latach, choć znacznie różnią się od pierwotnych znów wracają do łask miłośników analogowego brzmienia dźwięku.

Współczesny gramofon AIR FORCE ZERO

cena: 2 200 000 zł,  waga ok. 340 kg

Pierwszy odtwarzacz CD Philips CD 100

rok 1982

Podtytuł 2

W epoce przemysłowej powstało wiele ważnych wynalazków, które miały ogromny wpływ na rozwój technologiczny i społeczny. Poniżej znajduje się lista 10 najważniejszych wynalazków tej ery:

Współczesny transport CD/SACD

(bez DAC), cena 223 300 zł  

iPod 1 generacji, rok 2001

Nagłówek 3

 

Materiał będzie dostępny wkrótce.

ZAPYTAJ

Podsumowanie

wyświetli je na ekranie, pokażą się one z wybranym efektem. 

Zadanie:

Napisz .....  

Twoje imię:
Twój e-mail:
Opisz zagadnienie, które miałbym wyjaśnić:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie pola!

O  MNIE

KONTAKT

tel.: 505 377 726     e-mail: kontakt@terazrozumiem.pl

NOTA PRAWNA: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 1 b) Ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych (z 4 lutego 1994 r, z późn. zmianami) zastrzegam, że wszystkie materiały zamieszczone na terazrozumiem.pl są objęte prawami autorskimi, a ich dalsze rozpowszechnianie bez mojej zgody jest zabronione