Na ilustracji "obraz" muzyki na ekranie oscyloskopu. Widzimy zmiany sygnału elektrycznego odpowiadające zmianom fali akustycznej, słyszymy kobiecy śpiew z akompaniamentem gitary
Dźwiękiem nazywamy fale akustyczne, których częstotliwości drgań są słyszalne przez człowieka, czyli mieszczą się w zakresie 20 - 20 000Hz. No dobrze, ale jak to rozumieć? Obejrzyj film.
Znasz z pewnością brzmienie różnych instrumentów muzycznych.
Wiesz także, że tą samą melodię można zagrać np. na fortepianie, gitarze, skrzypcach i wielu innych instrumentach. Ta sama melodia to ciąg tych samych nut.
Gdy drga struna fortepianu (uderzona młoteczkiem), struna gitary (szarpnięta paznokciem) lub struna skrzypiec (pobudzona smyczkiem) tak, że gdy wydawany przez strunę dźwięk odpowiada np. nucie a1, to oznacza, że wytwarzana fala akustyczna ma, niezależnie od instrumentu, częstotliwość 440Hz.
Czy zastanawiałaś/eś się jednak nad tym, że dźwięk tych samych nut, czyli nut o tych samych wysokościach tonu, czyli tych samych częstotliwościach generowane za pomocą różnych instrumentów brzmią inaczej? Na tyle inaczej, że bardzo łatwo je rozróżnić i rozpoznać na jakim instrumencie została zagrana np. ta sama nuta a1 ? Obejrzyj film, a później przeczytaj artykuł o falach akustycznych.
Jeśli cokolwiek z filmu nie było dla Ciebie zrozumiałe to proszę napisz mi o tym. Opisz co trzeba dokładniej wyjaśnić.
tel.: 505 377 726 e-mail: kontakt@terazrozumiem.pl
NOTA PRAWNA: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 1 b) Ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych (z 4 lutego 1994 r, z późn. zmianami) zastrzegam, że wszystkie materiały zamieszczone na terazrozumiem.pl są objęte prawami autorskimi, a ich dalsze rozpowszechnianie bez mojej zgody jest zabronione