Skanseny to muzea na wolnym powietrzu, w których można zapoznać się z kulturą ludową danego regionu, prezentowaną poprzez ekspozycje najczęściej oryginalnych budowli: domów, kościołów, karczm, warsztatów rzemieślniczych wraz w ich wyposażeniem. Są to zwykle obiekty przywiezione do skansenu z miejsc, w których stały pierwotnie (rozebrane i złożone ponownie). Wyposażenie pochodzi albo ze zbiorów muzealnych, albo zostało odtworzone zgodnie z oryginałami.
Nazwa skansen pochodzi od nazwy pierwszego "muzeum na wolnym powietrzu, które powstało w Sztokholmie w 1891 roku. Możecie to oglądać zdjęcia, które zrobiłem w Sztokholmie, prawie 20 lat temu.
Walory edukacyjne skansenów są nie do przecenienia. Można jakby "przenieść się w czasie". Zobaczyć, niekiedy dotknąć i podziałać samodzielnie w sposób w jaki wykorzystywano te obiekty dawno, dawno temu.
Pozwala to w wyjątkowy, namacalny sposób budować własne wyobrażenia o historii, o tym jak żyli ludzie przed wiekami. W Polsce działa ponad sto skansenów: etnograficznych (54), archeologicznych, kolejowych, zabytkowej techniki i inne. W każdym województwie jest ich co najmniej kilka. Warto je odwiedzić i czerpać radość z uczenia się.
W Wielkopolsce do najciekawszych należą: skansen etnograficzny w Dziekanowicach, pszczelarski w Swarzędzu, archeologiczne w Biskupinie i na Ostrowie Lednickim, etnograficzny i kolejowy w Wolsztynie,
Propozycje zadań znajdziesz na odpowiedniej podstronie w ZASOBY
Proponujesz umieścić na stronie dodatkowy skansen - napisz.
tel.: 505 377 726 e-mail: kontakt@terazrozumiem.pl
NOTA PRAWNA: Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 1 b) Ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych (z 4 lutego 1994 r, z późn. zmianami) zastrzegam, że wszystkie materiały zamieszczone na terazrozumiem.pl są objęte prawami autorskimi, a ich dalsze rozpowszechnianie bez mojej zgody jest zabronione